Kılıçdaroğlu’ndan Akşener’e: Neden altılı masadan kalktığını bilmiyorum

ABD ve Japonya’da uzun dönem öğretim üyeliği yapan Prof. Ayhan Altıntaş, İYİ Parti’den milletvekili seçilmişti. Altıntaş 3 Mart’ta masadan kalkış hikayesine uzanan gelişmeleri ve yaşadıklarını SÖZCÜ’ye şöyle anlattı: “Meral Hanım 3 Mart’ta Cumhurbaşkanı adayı olarak Kılıçdaroğlu’nun gösterilmesine karşı çıktı. Masadan ayrıldı. Milletvekillerine, parti yönetimine bilgi vermek için acilen toplantı çağrısı yapıldı. O toplantının en mutlu kişisi, ittifakın başından beri karşısında olan Yavuz Ağıralioğlu’ydu. Haklı çıkmanın gururunu yaşıyordu. Toplantı gergin başladı. Meral Hanım çok gergin geldi ama çok bir şey söylemedi. Bir arkadaş söz aldı ve biraz yüksek sesle ‘Yeter artık; boğazımıza kadar geldi’ sözleriyle tepki gösterdi. O kişi, bu yıl İYİ Parti’den ihraç edilen Ümit Dikbayır’dı. Ondan sonra başka arkadaşlar da böyle sert söylemlere başladılar. Orada sanki önceden bir hazırlık varmış izlenimine kapıldım. Meral Hanım Kemal Bey’in aday olmasına niye tepki gösterdi, onu anlamış değilim. 2 Mart’ta 5’li Masa olarak toplanıldı. Ben, Kemal Kılıçdaroğlu’na ulaşmaya çalıştım. Kemal Bey’e ‘Siz 5’li masa toplantısı yapıyorsunuz. Hala adaylık düşünüyorsanız benim önerimi düşünün’ diyecektim. Toplantıda olduğu söylendi.”

Gece 22.00 civarında Kılıçdaroğlu toplantıdan çıkıp otomobiline bindi ve Altıntaş’ı aradı. Altıntaş olanları şöyle aktardı: Kemal Bey’e, kendisine önerimin ulaşıp ulaşmadığını sordum. Mansur Bey’i cumhurbaşkanı yardımcılığına getirip getirmeyeceğini sorduğumda, ‘Evet ikisini de yapacağız’ dedi. Ben ‘İkisi de derken?’ deyince Ekrem İmamoğlu’nun adını söyledi.

Bu konuşmayı cumartesi günü yapmıştı. Düşündü, emek verdiği parti değil, başka siyasi partinin genel başkanı önerisini masaya getiriyordu. Üzüldü.

TELEFONUNU KAPATTI

Akşener’in masadan kalkmasını sorduğumda “Ben niye kalktığını tam anlamış değilim” dedi. Partisinden istifa ettiğini 23.30 civarında açıkladı. Telefonunu kapattı. Gece bir milletvekili eşiyle birlikte Altıntaş’ın evine geldi. Meral Hanım evine davet etmişti. Akşener’e, önerisini niçin masaya götürmediğini sordu. Altıntaş, o günü şöyle anlattı: Benim önerimi niye masaya getirmediniz? Öyle bir masadan kalktınız ki ikna olmadım. Vatandaşı nasıl ikna edebiliriz? Acaba 6’lı masaya geri dönme durumunuz olabilir mi? dedim. ‘Siyasette her şey olur. Hiç merak etme’ dedi. Bunun üzerine, ‘Eğer masaya dönecekseniz sizi kırmam ve istifamı alıyorum’ dedim.”

Ertesi gün Kılıçdaroğlu-Akşener- Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ile yapılan dörtlü toplantıdan sonra Akşener masaya döndü. Döndü ama o günden sonra 6’lı masaya halkın da güveni kalmadı. Cumhurbaşkanlığı seçimi bittiği günden itibaren de “Değişim” denildi, en yakınında olanlar Kılıçdaroğlu’nun yanından ilk ayrılanlar oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x