Bursa Merkezli Tefeci Çetesi Operasyonu: 33 Gözaltı

Bursa merkezli İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de 43 ayrı noktaya yapılan eş zamanlı operasyonlarda, zor durumdaki iş adamlarına yüzde 4 bin faizle para sattıkları belirlenen tefeci çetesi üyesi 33 kişi gözaltına alındı. Konsomatris bir kadının da parasını işletmesi için çeteye verdiği, karşılığında kar payı aldığı ortaya çıktı. Bu kadın da çete üyesi olmaktan gözaltına alındı. Çete üyelerine silah sağladıkları iddia edilen 5 kişi de İstanbul’da tutuklandı. Çete liderinin borcunu ödediği halde senetlerini vermediği bir işadamına bağırıp tehdit ettiği “Tefeciyim oğlum ben, domates biber satmıyorum” şeklindeki cevabı dikkat çekti. Özel harekat ve çevik kuvvet desteğindeki şok operasyona ait görüntüler ise nefesleri kesti.

Edinilen bilgiye göre, Yenişehir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde harekete geçen ekipler, Yenişehir’de zor durumda olan ve iflas etmek üzere olan işyerlerinin sahiplerine borç verip karşılığında senet imzalatan; yüzde 4 bin faiz uygulayan çete için düğmeye bastı. Çetenin borcu ödeyemeyen işadamlarının silah tehdidi ile fabrikalarına çökmeleri üzerine de 3 ay boyunca fiziki ve teknik takip başlatıldı.

Başsavcılık koordinesinde Bursa merkezli İstanbul, Ankara, Eskişehir (Bozüyük)’de birbiri ile bağlantılı oldukları belirlenen 33 şahıs, şafak vakti 43 ayrı adrese yapılan eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alındı. Şüpheli şahısların ev ve kullandıkları arabalarında yapılan aramalarda 5 milyon değerinde ziynet eşyası, yüklü miktarda para ve döviz, çok sayıda çek koçanı, senet, tapu örnekleri, 13 adet tabanca, 3 adet ruhsatsız tüfek, ele geçirildi.

Yüksek faizle para satıp ödemesini yaptıkları halde senetlerini vermeyip 60’dan fazla iş insanını mağdur ettikleri belirlenen çetenin İstanbul’da bağlantılı oldukları belirlenen silah tüccarı 5 kişi de yakalandı. Bu şahısların ev iş yerlerinde yapılan aramalarda da yüklü miktarda para ve döviz ile 5 adet tabanca ele geçirildi. Adli mercilere sevk edilen 5 kişi tutuklandı.

Çete üyesi konsomatris kadın işletmesi için tüm parasını çeteye vermiş

Çete üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve konsomatrislik yaptığı belirtilen 25 yaşındaki Y.K. isimli kadının da gelir sağlamak amacıyla kazandığı tüm parayı çeteye verdiği; çete üyeleriyle birlikte hareket ettiği belirtildi. Yapılan eş zamanlı operasyonda Ankara’da gözaltına alınan Y.K isimli kadın da Bursa’ya getirildi ve emniyetteki sorgusunun ardından diğer çete üyeleri ile birlikte adliyeye sevk edildi.

“Tefeciyim oğlum ben. Domates biber satmıyoruz”

Öte yandan Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği tarafından yürütülen ve 3 ay süren fiziki ve teknik takibin ardından lider olduğu belirlenen 39 yaşındaki T.A.’nın da bir mağdurla yaptığı telefon görüşmesi deşifre oldu. Yüzde 4 bin faizle para sattığı mağdurdan bağırıp tehdit ederek parayı ödemesini isteyen T.A. ya mağdur iş insanının neden bağırıyorsun? şeklinde soru sorması üzerine T.A.’nın “Tefeciyim oğlum ben! Domates biber satmıyorum” şeklindeki cevabı dikkat çekti.

33 kişi Yenişehir Adliyesi’ne sevk edildi

Gözaltındaki 33 şüpheli, yüksek faizle para satıp, tefecilik yapmak, çete üyesi olmak, silahlı yağma ve silah ticareti yapmak suçlarından adliyeye sevkedildi.

Emniyet Müdürlüğünden geniş güvenlik önlemleri arasında çıkarılan 33 kişi ters kelepçe yapılarak çevik kuvvet otobüsüne bindirildi. Özel Harekat ve Çevik Kuvvet polislerin desteğinde zanlılar Yenişehir Adliyesine götürüldü. Olayla ilgili tahkikat devam ediyor. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x