Beklenen merkez açıldı… Tam 17 bin 243 metrekare… Günlük 70 bin kişiyi ağırlayacak

Projenin toplam yatırım bedeli 1 milyar 150 milyon liraya tamamlanan Kabataş Transfer Merkezi’nin şehre ve bölgeye sağlayacağı önemli faydalar da gözler önüne serildi. Merkezin günlük yaklaşık 70 bin kişiyi karşılayacak kapasitesiyle deniz ve kara trafiğini düzenlemesi, sergi alanları ve eğimli parkıyla kullanım çeşitliliği yaratması, bölgeye kamusal alan niteliği kazandıracağı öngörülüyor.

Bölgedeki kara trafiği baskısını azaltmayı hedefleyen projede, turist otobüslerinin neden olduğu kaotik trafiği ortadan kaldırmak için otobüsler yeraltına alındı. Bu sayede, otobüslerin yolcularını otoparktan alıp bırakmasıyla yolcu akışının daha planlı hale gelmesi ve bölgedeki yoğunluğun kontrol altına alınması amaçlandı. Ayrıca, otopark yapısıyla birlikte seri bir ulaşım sistemi oluşturuldu.

Projenin fonksiyonları arasında toplam kullanım alanı 17 bin 243 metrekare olan bir bina bulunuyor. Bodrum kat, zemin kat ve 1. normal kat olmak üzere üç kattan oluşan yapı, çeşitli hizmet alanlarını içeriyor. Bodrum katta kapalı otopark, zemin katta yolcu salonu ve açık hava bekleme alanı, 1. normal katta ise sergi salonu, ofisler ve kütüphane gibi alanlar yer alıyor.

EKREM İMAMOĞLU SOSYAL MEDYA HESABINDA YENİ KABATAŞ’I ANLATTI

Ekrem İmamoğlu Kabataş Transfer Merkezi ile ilgili sosyal medya hesabından bölgede yapılan çalışmalrı anlattığı bir video paylaştı. İmamoğlu, “Kabataş Transfer Merkezi sayesinde İstanbul, çok güzel bir seyir terası, yeşil alan, meydan, vapur iskelesi, kütüphane, ofisler kazanıyor.” notuyla Kabataş’ın son halini İstanbullulara anlattı.

İMAMOĞLU KABATAŞ’TA TRANSFER MERKEZİ AÇILIŞINDA KONUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kabataş Transfer Merkezi 1. etap açılışında konuştu. “Allah’ın lütfu bu şehrin bireyleriyiz” diyen İmamoğlu, “Tabii ki bu vesileyle hem Tarihi Yarımada’ya bakarken Fatih Sultan Mehmet’i hem de yanı başımızdaki Dolmabahçe’yi görürken bu şehri işgalden kurtarıp bize hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’ü buradan minnetle anmak, onların önünde saygıyla eğilmek, herhalde hepimizin boynunun borcu” ifadelerini kullandı.

“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI ÇÖZÜMLER OLUŞTURMAK ADINA PROJELER ÇALIŞTIK”

Terfi merkezi ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasının bölgedeki, araç ve yaya trafiğine olumlu yansımaları olacağını kaydeden İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Karaköy’den Beşiktaş’a kadar uzanan bu bölgede çile, çekilir gibi değildi. Biz konuya geçici değil, kalıcı çözümler oluşturmak adına projeler çalıştık. Bölgeye gelen otobüsleri ne yapacağız? Yer altına alacağız. Yer altındaki otoparkımız, 60 tane o büyük otobüsleri, orada, aynı anda misafir edecek. Ve yolcularını indirip, yolcuları Dolmabahçe’ye ve diğer noktalara gidecek. Dolayısıyla artık bir tane otobüsü civarda depolanırken göremeyeceksiniz. Bu çok düzenli gerçekleşecek. Çünkü otobüslere ve yayalara çok özenli düzenlemeler getirdik. Buradaki o yoğunluğu kontrol altına alacağız. Burayı sadece yer altında yapacağımız bir otopark olarak da görmeyelim. Burası yolcuların ve yayaların zaman geçirebileceği bir istasyon alanı. Dükkanlar var, sergi alanları var, kütüphanelerimiz var, bir kısım ofisler de var olacak. Adına da bu nedenle ‘transfer merkezi’ diyoruz.”

GÜNLÜK 70 BİN KİŞİYİ AĞIRLAYACAK

“Günlük, yaklaşık 70 kişiyi karşılayan kapasitesiyle, deniz trafiğinin de düzenlenmesine ciddi bir katkıda bulunacak. Yani yalnızca kara değil, aynı zamanda deniz yollarının da projeye entegre olmasını sağlayacağız. Tesiste bulunan inanılmaz bir tasarım kabiliyetiyle, yeşil alanlar sayesinde merkezimiz, bu bölgenin kentin bir parçasını olması özelliğini de sağlayacak. Bölgeye kamusal alan niteliğini vereceğiz. Bugün ilk etabını açacağımız merkezimizde, İstanbul Kitapçığımız ve yolcu bekleme alanlarını vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bakınız; bu binaya baktığınızda, yukarıda yükselen alanı gördüğünüzde, onun tepesinden yürüyerek, yani ki yan tarafta Kabataş- Beşiktaş-Yıldız- Mecidiyeköy-Mahmutbey metromuzun…”

KABATAŞ, SALACAK, MALTEPE; ÜÇÜ DE MEGA İŞ

Kabataş’ın ardından Salacak’ta sahil düzenlemesi, Maltepe’de de meydan açılışlarını gerçekleştireceğini vurgulayan İmamoğlu, “Bu üçü de İstanbul için mega iştir ha; söyleyeyim. Ama bizin tevazuumuz bile mega tevazuu. İkisi bir araya gelince, çok güzel oluyor. Çünkü onun adı ‘İstanbul tavrı’. İşte biz İstanbul beyefendisi, İstanbul hanımefendisi olmaya, şehrimizdeki insanlar olarak devam edeceğiz” dedi.

Kabataş Terfi Merkezi; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP milletvekilleri Yunus Emre, Yüksel Mansur Kılınç, CHP Parti Meclisi üyesi Mahir Yüksel, İmamoğlu, CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı İnan Güney ve Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat tarafından kesilen kurdele ile hizmete girdi.

ÜSKÜDAR’DA KÜÇÜK MUSTAFA KEMAL DAMGA VURDU

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Üsküdar Salacak’ta konuştu. Mitingde sahneye bir anda atlayan Mustafa Kemal ismindeki çocuğun konuşması damga vurdu. Mustafa Kemal, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu adına sloganlar atarak kalabalıktan alkış topladı. Ekrem İmamoğlu ve CHP Üsküdar adayı Sinem Dedataş diyerek slogan atan küçük Mustafa Kemal, İmamoğlu için, ‘Merhaba İstanbul. Çocukların sevgisiyle kazandı. Bundan böyle her şey çok güzel olacak’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x